Sunday - Jun 16 2024 - یکشنبه 27 خرداد 1403  English  فارسی
 
 
 

معرفی پرایمر کاملاک : KA&MELOCK MP05

پرایمر MP 05 شرکت کاملاک، به عنوان واسطه زیر لایه، برای سیستم دو جزیی، برای طیف وسیعی از انواع چسب های KM 20, KM 19, KM 16, KM 14, KM 12 طراحی شده و همچنین به صورت تک جزیی در ترکیبات کامپاندهای الاستومری نیتریل ولکانایزه نشده به انواع فلزات و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. این پرایمر مخلوطی از پلیمرها، ترکیبات ارگانیک و فیلرهای معدنی است که در یک سیستم حلال آلی حل می شود.

پرایمرMP 05 شرکت کاملاک، معادل پرایمر 211 شرکت کموزیل می باشد.

آماده سازی سطوح:

همانطور که می دانید به منظور مطمئن شدن از مقاومت چسبندگی در برابر خوردگی و زنگ زدگی لازم است سطوح فلزی را قبل از استفاده پرایمر مورد بررسی قرار دهید . بدین وسیله سطوح فلزی را قبل از بکار بردن هرگونه پرایمر و یا چسبی کاملا تمیز و آن را از زنگ زدگی (لایه اکسید) به روش پاکیزه سازی شیمیایی و مکانیکی پاک کنید.

روش آماده سازی شیمیایی(Chemical Cleaning) :

روش آماده سازی شمیایی نسبت به روش آماده سازی مکانیکی پیچیده تر است و به نوع فلزات بستگی دارد.
روغن های محافظ، گریس و ... رابه وسیله حلال های مناسب از قبیل MEK یا مواد قلیایی پاک کنید.
بسته به نوع فلز مورد نظر، قطعات را در حلال های مخصوص مثل MEK , MIBK و پروکلرواتیلن (C2CL4) و تری کلرواتیلن (C2H2CL3) چربی زدایی کنید. برای سطوح پلاستیکی تمیز کردن ساده کفایت می کند.
چون زنگ زدگی ممکن است تاثیرات منفی برروی چسب داشته باشد بنابراین بعد از روش های شیمیایی نباید برای مدت طولانی انبار گردد و باید قطعات فلزی هر چه سریعتر پرایمر زده شوند.
زمانبندی اعمال پرایمر بر روی نوع فلز باید حداکثر یک ساعت بعد از خشک شدن حلال استفاده گردد.

روش آماده سازی مکانیکی (Mechanical Cleaning) :

با استفاده از برس سیمی یا سمباده و همچنین روش سند بلاست (شن، ماسه و به طور کلی ماسه های ساینده که عمدتا از جنس سلیس، مسباره و یا اکسید فلزات) می باشند و یا شات بلاست (ساچمه و گریت های فولادی و ...) سطح را آماده می کنیم.
شات بلاست پرکاربردترین و بهترین روش تمیز کردن مکانیکی می باشد با این حال می توان از ماشینکاری، سنگ زنی، برس زنی و سمباده نیز استفاده کرد. حتما باید بعد از سندبلاست سطوح فلزی را باد گرفت تا گرد و غبار حاصل از مواد سندبلاست از بین رود. در صورت زنگ زدگی یا چربی های جزیی باید دوباره توسط حلال مناسب پاک گردد.
هوای مورد استفاده در سندبلاست باید هوای فشرده و عاری از رطوبت باشد. سطوح فلزی بعد از اجرای سندبلاست باید به صورت کاملا یکنواخت دربیاید ( نه به صورت ابر و بادی).
توصیه می گردد نوع سند بلاست حداقل SA 2.5 ، SA 3.0 باشد.
برای جلوگیری از آلودگی ها یا چربی پوست دست، با دستکش مخصوص و تمیز، سطح فلزی را جابه جا کنید.
زمان اعمال پرایمر بر روی نوع فلز باید حداکثر 8 ساعت بعد از سندبلاست در محیط ایزوله در دمای اتاق بدون رطوبت و شبنم انجام شود.

مشخصات فنی (Technical Data):

Composition Polymers and Fillers dispersed in Solvents
Colour Grey
Viscosity 4mm DIN-Cup 18-22 s
Specific Gravity 0.92-0.96 g/cm3
Flashpoint 18˙C
Solid Content 22-26% by weight
Shelf life 24 monthes,in closed containers below 25˙C

مخلوط کردن (Mixing):

پرایمرMP 05 را قبل از استفاده برای هر بار مصرف، حدود 15-20 دقیقه هم بزنید تا از جامد شدن (رسوب کردن) جلوگیری شود و به صورت مخلوط همگن (رسوب ها، مواد آلی و معدنی ترکیب شوند) و یکنواخت درآید. برای گرفتن بهترین نتیجه پیشنهاد می گردد، در کل پروسه چسب زنی ،پرایمر توسط دستگاه میکسر هم بخورد.
پرایمرMP 05 را با حلال های نوع کتون MEK و MIBK رقیق نمایید.
دقت داشته باشید در هنگام رقیق کردن برای جلوگیری از رسوب ترکیبات، مواد را به آرامی هم بزنید.

روش بکار بردن :

  1. روش قلم مو یا غلطک دستی (Roller) به صورت غلیظ استفاده می شود.
  2. روش پاشیدن یا اسپری – می توان با 40% تا 60% از حلال های MEK یا MIBK رقیق کنید.
  3. روش فرو بردن (غوطه وری) – می توان پرایمر را به صورت غلیظ یا با 20% MEK یا MIBK رقیق کنید.

برای پوشش ضخامت لایه پرایمر مرطوب، تقریبا 50 تا 60 میکرون و ضخامت پوشش خشک شده پرایمر، حدود 8 تا 12 میکرون توصیه می گردد.
هر چه قدر ضخامت پرایمر ضخیم تر باشد تبخیر حلال به کندی صورت گرفته و پرایمر دیرتر خشک می شود. از آنجایی که ماده پرایمر به صورت غیر یکنواخت (ناهمگن) است روش فروبردن (غوطه وری) ایده مناسبی نیست.
به دلیل اینکه ضخامت پوشش، قابل کنترل و یکدست نیست و سرعت عامل مهمی در روند کار است، بنابراین بهترین و پرکاربرد ترین روش اسپری می باشد.
تجربه نشان داده است که یکنواختی ضخامت پرایمر و چسب ، چسبندگی بهتری را بدست می آورد.
ضخامت پرایمر خشک شده : 8 تا 12 میکرون (0.3-0.5 ml)
ضخامت چسب خشک شده : 15 تا 20 میکرون
به دلیل اینکه ضخامت خوبی ایجاد شود حتما برای روش پاششی، از کمپرسور هوا استفاده گردد (سیستم پاششی بدون هوا Air Less مناسب نمی باشد).
هوای فشرده باید کاملا خشک و عاری از روغن یا رطوبت باشد جهت این کار باید دو فیلتر سرراه هوا گذاشته شود یکی بعد از خروجی کمپرسور و دومی قبل از ورودی گان. به دلیل سایز و اندازه ذرات گرانول، گان بدون هوا هم گزینه مناسبی نیست.

خشک کردن:

تمام قطعات تحت پوشش به وسیله پرایمر MP 05 را قبل از استعمال لایه چسب،کاملا خشک کنید.
برای این کار حدود 30 دقیقه زمان در دمای اتاق نیاز است. زمان خشک کردن می تواند با استفاده از خشک کن های هوای داغ (تونل هوای داغ) با دمای 90 درجه سانتی گراد یا با استفاده از پنکه های سقفی کوتاه تر شود.
لایه خشک شده پرایمر MP 05 چسبناک نیست، بنابراین قطعات تحت پوشش می تواند در یک محیط عاری از چربی و خشک به مدت 1 ماه بدون اینکه ترکیبات هیچ تغییری بکند انباشته و انبار شوند. (پیشنهاد می گردد برای نتیجه مطلوب تر قطعات تحت پوشش را هر چه سریع تر استفاده کنید).

پاک سازی:

از حلال های MEK یا MIBK استفاده کنید.

عمر مفید / انبار کردن محصول:

از تاریخ تولید به مدت 2 سال فقط در دمای زیر 25 درجه سانتی گراد در محیط سرپوشیده (بدون نور آفتاب) و در گالن (ظرف) آکبند آن مجاز است.