Sunday - Apr 14 2024 - یکشنبه 26 فروردین 1403  English  فارسی
 

با چسب لاستیک به فلز و روش استفاده و کاربرد های آن آشنا شوید!

یکی از قوی ترین انواع چسب ها که دارای کاربرد های بسیاری در صنایع مختلف می باشد، چسب لاستیک به فلز می باشد. این نوع چسب با چسبندگی بسیار بالا عامل اتصال مناسبی برای چسباندن دسته وسیعی از لاستیک ها و الاستومر ها به فلزات توسط پیوندی قوی و جدانشدنی می باشد. دسته ای از قطعات و محصولات لاستیکی بر حسب نوع کاربردی که دارند و همچنین در مواردی برای تقویت استحکام و خواص فیزیکی آن ها، نیاز دارند تا به یک فلز متصل شده و از طریق اتصال به این فلز، استحکام خود را بالا ببرند. فلزاتی از قبیل آهن، آلومینیوم، فولاد، چدن و ... می توانند با اتصال به لاستیک ها، مقاومت بالایی را به این دسته از لاستیک ها ببخشند. این فلزات، همزمان با پدیده ولکانیزاسیون یا پخت لاستیک، توسط پیوند هایی بسیار قوی به این دسته از لاستیک ها متصل شده و محصولی بسیار مقاوم را می سازند. در این مقاله، قصد داریم تا در ارتباط با چسب لاستیک به فلز به عنوان یکی از قوی ترین چسب ها که با کیفیت بسیار عالی که دارد در بسیاری از صنایع دارای کاربرد می باشد آشنا کرده و درباره کاربرد های چسب لاستیک به فلز، خصوصیات و ویژگی های آن به بحث و گفت و گو بپردازیم. در آخر نیز به ارائه چند نکته مهم درباره این نوع چسب ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

چسب لاستیک به فلز، چه نوع چسبی است؟ و روش استفاده و کاربری آن چگونه است؟

چسب لاستیک به فلز، یکی از چسب های بسیار قوی صنعتی می باشد که معمولا و در بیشتر موارد به صورت دو جزئی به کار برده می شود و به همراه یک پرایمر مورد استفاده قرار می گیرد. پرایمر که در ابتدا استفاده می شود، به عنوان یک لایه محافظت کننده عمل می کند و فلز را از زنگ زدی، خوردگی و همچنین در برابر پوسیدگی محافظت می کند. پرایمر که جزء ابتدایی عملیات چسب کاری با چسب لاستیک به فلز می باشد، بعد از اینکه فلز بصورت سند بلاست شده آماده چسب کاری شد، توسط اسپری و یا با قلمو روی فلز مورد نظر قرار می گیرد. پس از گذشت نزدیک به نیم ساعت از قرار گرفتن پرایمر بر روی فلز مورد نظر، چسب لاستیک به فلز بر روی آن قرار می گیرد. معمولا پرایمر را با چسب 211 و چسب لاستیک به فلز را با چسب شماره 222 می شناسند که این دو معمولا به همراه یکدیگر و باهم مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از تبخیر شدن حلال چسب و خشک شدن چسب لاستیک به فلز در حدود نیم ساعت در دمای محیط، قطعه فلزی که چسب خورده است، و یا محصول لاستیکی را برای اعمال فشار، و تقویت استحکام و برقرای پیوند های قوی بین عناصر موجود در آن، در داخل دستگاه پرس و یا دستگاه اتوکلاو قرار داده که این دستگاه ها، فشاری معادل 50-400 تن را به این محصول در حضور دمایی نزدیک به 130-160 درجه سانتی گراد اعمال می نماید که در این دما و فشار، عملیات پخت لاستیک و یا به اصطلاح، عملیات ولکانیزاسیون آن انجام گرفته و واکنش های بسیار متعددی بین فلز و لاستیک و چسب لاستیک به فلز به وقوع می پیوندد که باعث افزایش استحکام و مقاومت این محصولات می شود. از جمله مهم ترین خصوصیات این پیوند ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تشکیل پیوند های فوق العاده قوی کوالانسی: از جمله مهم ترین خصوصیات و ویژگی های پیوند های کوالانسی ایجاد شده در جریان عملیات چسبکاری با چسب لاستیک به فلز، قدرت بالای پیوند های کوالانسی است که بین چسب و لاستیک و فلز ایجاد شده و ترکیبی با استحکام بسیار بالا را ایجاد می نماید.
  2. محافظت از فلز در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی: یکی دیگر از خصوصیات و ویژگی های پیوند های ایجاد شده در این واکنش ها، محافظت از فلز در برابر پوسیدگی، خوردگی، زنگ زدگی می باشد.
  3. انعطاف پذیری بسیار عالی: یکی دیگر از خصوصیات و ویژگی های پیوند های ایجاد شده در طی عملیات چسبکاری با چسب لاستیک به فلز، انعطاف پذیری بسیار عالی ترکیب ایجاد شده می باشد.
  4. مقاومت شیمیایی بسیار بالا در مقابل نفوذ کردن حلال به آن: از دیگر خصوصیات و ویژگی هایی که پیوند های ایجاد شده در جریان چسبکاری با چسب لاستیک به فلز دارا می باشند، مقاومت شیمیایی بسیار بالای این پیوند ها می باشد که باعث می شود تا ورود و نفوذ حلال به این محصولات بسیار سخت و نا ممکن باشد.
  5. دارا بودن مقاومت بالا حتی تا دمای 200 درجه سانتی گراد: از دیگر خصوصیات پیونده های ایجاد شده طی عمل چسبکاری با چسب لاستیک به فلر، مقاومت بالای آن ها در مقابل دما های بالایی مثل دمای 200 درجه سانتی گراد است. این موضوع باعث شده است تا از این محصولات، به عنوان محصولاتی با استحکام بالا خصوصا در مقابل دما های بالا یاد شود.

کاربرد ها و حلال های چسب لاستیک به فلز

از چسب لاستیک به فلز در موارد متعددی از جمله صنایع رابرلاینینگ مخازن، صنایع تولید قطعات خودرو و ... استفاده می شود که بسیاری از صاحبان صنایع در مورد این مشاغل، به دنبال چسب لاستیک به فلز با کیفیت عالی و قیمت مناسب می گردند تا با استفاده از این نوع چسب ها، محصولاتی با کیفیت بالا به تولید برسانند. لذا شرکت هایی که در زمینه تولید این نوع چسب ها فعالیت می کنند، بایستی کیفیت محصولات خود را بالا برده و بعلاوه قیمت مناسب و متناسب با کیفیت را ارائه دهند تا از این طریق بر تعداد مشتریان خود بیافزایند. بنابراین شرکت هایی که کیفیت بالا و قیمت مناسب را ارائه می دهند، می توانند در زمینه فروش محصولات خود، از دیگر شرکت ها که رقبای تجاری آن ها در این زمینه هستند پیشی گرفته و سود خوبی را از این راه بدست بیاورند.

در خصوص حلال های چسب لاستیک به فلز نیز می توان به حلال هایی از قبیل تولوئن و زایلن اشاره کرد که مهم ترین و بهترین حلال های استفاده شده در این زمینه می باشند.