Monday - May 20 2024 - دوشنبه 31 اردیبهشت 1403  English  فارسی
 

با انواع چسب کموزیل مشکی و طوسی به عنوان دو مورد از بهترین چسب های لاستیک به فلز آشنا شوید!

چسب های کموزیل، از بهترین انواع چسب ها می باشند که جهت اتصال لاستیک ها به فلزات و همچنین مواد دیگری از قبیل شیشه ها و انواع منسوجات در صنایع نساجی از آن ها استفاده می شود. چسب کموزیل مشکی و طوسی، دو مورد از بهترین و با کیفیت ترین چسب های اتصال لاستیک به فلز هستند که معمولا و در بیشتر مواقع با هم استفاده می شوند. به این ترتیب که ابتدا چسب کموزیل طوسی بر روی سطح فلز مورد نظر قرار گرفته و سپس چسب کموزیل مشکی روی آن قرار می گیرد. در واقع چسب کموزیل طوسی، به عنوان یک عامل اتصال برای اتصال به چسب های بعدی عمل می نماید. چسب کموزیل مشکی و طوسی، در بیشتر مواردی که این چسب ها استفاده می شوند و کاربرد دارند، از جمله در صنایع تولید قطعات مختلف خودرو، صنایع رابرلاینینگ مخازن، صنایع تولید غلتک ها در کارخانه های سیمان، تولید روکش برای انواع سیلندر ها، ترمیم لاستیک های فرسوده و ... به همراه هم به فروش رسیده و در کنار هم استفاده می شوند. به این طریق، چسبی که استفاده شده و محصولی که تولید می شود، محصولی با کیفیت بسیار بالا بوده و از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. خصوصا در ارتباط با قطعات خودرو که قطعات تولید شده بایستی کیفیت مناسب را برای استفاده در خودرو داشته باشند تا خودرو با مشکلی مواجه نشود. در این مقاله، قصد داریم تا در ارتباط با چسب کموزیل مشکی و طوسی به بحث و گفت و گو بپردازیم و در ارتباط با نحوه استفاده از این نوع چسب ها و همچنین کاربرد این چسب ها توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چسب کموزیل

چسب کموزیل مشکی و طوسی و نحوه به کار بردن آن

همان طور که در پاراگراف قبلی نیز ذکر شد، چسب کموزیل مشکی و طوسی معمولا و در بیشتر موارد استفاده همزمان دارند. یعنی به همراه هم و در کنار هم برای چسباندن قطعات لاستیکی به فلزات استفاده می شوند. چسب کموزیل مشکی و طوسی، برای اتصال انواع مختلف و متنوعی از الاستومر ها، که شامل لاستیک های طبیعی، موادی مثل استایرن و همچنین بوتادین هستند، به فلزات مختلف و متعددی مثل آلومینیوم، آهن، فولاد و ... به کار می روند. همچنین همانطوری که ذکر شد، از این چسب ها برای اتصال الاستومر ها به شیشه ها و همچنین منسوجات نیز استفاده می شود. استفاده از چسب کموزیل مشکی و طوسی، هم می تواند به صورت تکی انجام بگیرد و هم می تواند به همراه هم انجام شود. اما در بیشتر مواقع استفاده از آن ها به صورت همزمان و به همراه یکدیگر می باشد. معمولا چسب کموزیل طوسی را پرایمر می نامند که به همراه چسب های کموزیل مشکی استفاده می شوند. چسب کموزیل طوسی، همان چسب کموزیل کد 211 می باشد که به رنگ طوسی بوده و در ابتدای حلقه زنجیره چسب ها در اتصال لاستیک به فلز به کار گرفته می شود. استفاده همزمان از چسب کموزیل مشکی و طوسی، باعث افزایش قابل توجهی در میزان مقاومت محیطی و استحکام محصول تولید شده می شود و یک اتصال قوی و محکم را ایجاد کرده که بر کیفیت کالای تولید شده می افزاید. معمولا اتصال لاستیک به فلز، توسط چسب کموزیل مشکی و طوسی، در حین عملیات پخت لاستیک به انجام می رسد. دمایی که در حدود 130 تا 180 درجه سانتی گراد بوده و به دمای ولکانیزه یا پخت معروف است.

روش استفاده از چسب کموزیل مشکی و طوسی

قبل از شروع استفاده از چسب کموزیل مشکی و طوسی، بایستی سطح فلز مورد نظر کاملا پاک شده و عاری از هرگونه کثیفی و ناپاکی باشد. با این کار، اتصال لاستیک به فلز با استحکام بیشتری صورت گرفته و محصولی با کیفیت بالا تولید می گردد. دو مورد از رایج ترین و بهترین روش های پاکسازی سطح فلز که امروزه در بیشتر موارد از آن ها استفاده می شود، شامل موارد زیر می باشند:

  1. روش شیمیایی: یکی از روش هایی که از آن برای پاکسازی سطح فلز، قبل از شروع عملیات چسبکاری با چسب کموزیل مشکی و طوسی استفاده می شود، روش شیمیایی می باشد. از رایج ترین روش هایی که به عنوان روش شیمیایی برای پاکسازی فلزات استفاده می شود، روش فسفاته کاری می باشد که یکی از روش های بسیار عالی برای پاکسازی سطح فلزات است.
  2. روش مکانیکی: از دیگر روش هایی که از آن برای پاکسازی سطح فلزات استفاده می شود، روش مکانیکی می باشد که رایج ترین و بهترین روش مورد استفاده در این روش، روش شن پاشی می باشد که بایستی قبل از عملیات چسب کاری با چسب کموزیل مشکی و طوسی صورت گرفته و سطح فلز کاملا پاک شود.

ترکیب و رقیق کردن چسب کموزیل مشکی و طوسی

به این دلیل که انواع چسب کموزیل مشکی و طوسی دارای ذرات معلقی در داخل خود می باشند، برای اینکه چسب مورد نظر کاملا یکدست شود، بایستی کمی پیش از شروع عملیات چسب کاری با چسب کموزیل مشکی و طوسی، چسب را کاملا به هم بزنید تا محلولی کاملا یکنواخت حاصل شود. به علاوه در مورد چسب کموزیل مشکی و طوسی، بایستی این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که در هنگام عملیات چسبکاری نیز بایستی این هم زدن و ترکیب کردن چسب ادامه داشته و هر چند وقت یکبار محلول چسب را به هم بزنید تا یکنواختی و یکدستی آن حفظ شود.

برای رقیق کردن این چسب ها نیز، می توان از مواد رقیق کننده مختلفی استفاده کرد که دو مورد از بهترین و رایج ترین رقیق کننده ها، شامل تولوئن و زایلن می باشند که از حلال های آروماتیک بوده و باعث رقیق شدن چسب مورد نظر می شوند.

کلام آخر

در این مقاله، سعی شد تا شما را با چسب کموزیل مشکی و طوسی، به عنوان دو مورد از بهترین و با کیفیت ترین انواع چسب کموزیل برای اتصال لاستیک به فلز آشنا کرده و درباره کاربرد های این چسب ها، روش های آماده سازی و همچنین ترکیب و رقیق کردن این چسب ها توضیحاتی را ارائه دهیم. امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.