Sunday - Jun 16 2024 - یکشنبه 27 خرداد 1403  English  فارسی
 
 
 

معرفی چسب کاملاک KA&MELOCK KM 20:

کاملاکKM 20 از مقاومت فوق العاده خوبی در مقابل نیروهای دینامیکی، عوامل خورنده‌ی شیمیایی و مقاومت به روغن ها و حلال ها، برخوردار است که این محصول را می توان هم بصورت تک جزئی و هم بصورت دو جزئی(ترکیب با پرایمر MP 05) استفاده کرد.
چسب کاملاک KM 20 برای چسبکاری روی الاستومرهای پلی بوتادین رابر (BR)، کلرو پرن رابر (CR)، بوتیل(IIR)، پلی ایزوپرن (IR)، نیتریل(NBR)، استایرن بوتادین رابر(SBR) و لاستیک طبیعی (NR) به انواع فلز و آلیاژ و پلاستیک کاربرد دارد.
چسب16 KM شرکت کاملاک، معادل چسب Chemosil 225 شرکت کموزیل می باشد.

مشخصات فنی (Technical Data):

Composition Polymers and Fillers dispersed in Solvents
Colour Black-Green
Viscosity 4mm DIN-Cup 45-70 s
Specific Gravity 0.95-1.01 g/cm3
Flashpoint 24˙C
Solid Content 22-27% by weight
Shelf life 12 monthes,in closed containers below 25˙C

آماده سازی سطوح:

همانطور که می دانید به منظور مطمئن شدن از مقاومت چسبندگی در برابر خوردگی و زنگ زدگی لازم است سطوح فلزی را قبل از استفاده چسب، مورد بررسی قرار دهیم.
سطوح فلزی را قبل از بکار بردن هر گونه چسبی کاملا تمیز و زنگ زدگی (لایه اکسید) را به روش پاکیزه سازی شیمیایی و یا مکانیکی پاک کنید.

روش آماده سازی شیمیایی(Chemical Cleaning):

روش آماده سازی شمیایی نسبت به روش آماده سازی مکانیکی پیچیده تر است و به نوع فلزات بستگی دارد.

روش آماده سازی مکانیکی (Mechanical Cleaning):

شات بلاست پرکاربردترین و بهترین روش تمیز کردن مکانیکی می باشد با این حال می توان از ماشینکاری، سنگ زنی، برس زنی و سمباده نیز استفاده کرد.
برای جلوگیری از آلودگی ها یا چربی پوست دست، با دستکش مخصوص و تمیز، سطح فلزی را جابه جا کنید.

مخلوط کردن / همزدن (Mixing):

چسب20 KM را قبل از استفاده برای هر بار مصرف، حدود 15-20 دقیقه هم بزنید تا از جامد شدن (رسوب کردن) جلوگیری شود به صورت مخلوط همگن (رسوب ها، مواد آلی و معدنی ترکیب شوند) و یکنواخت درآید.
برای گرفتن بهترین نتیجه پیشنهاد می گردد، در کل پروسه ،چسب توسط میکسر هم بخورد.

روش بکار بردن:

  1. روش قلم مو یا غلطک دستی (Roller) که به صورت غلیظ استفاده می شود.
  2. روش پاشیدن یا اسپری – می توان با %40 تا %60 حلال زایلن (Xylene) رقیق کنید.
  3. روش فرو بردن (غوطه وری) – می توان چسب را به صورت غلیظ یا با %10 تا %20 حلال زایلن (Xylene) رقیق کنید.

برای پوشش ضخامت لایه چسب خشک ،تقریبا 15 تا 20 میکرون توصیه می گردد. هر چه قدر ضخامت چسب ضخیم تر باشد تبخیر حلال به کندی صورت گرفته و چسب دیرتر خشک می شود .
از آنجایی که چسب به صورت غیر یکنواخت (ناهمگن) است روش فروبردن (غوطه وری) ایده مناسبی نیست. به دلیل اینکه ضخامت پوشش، قابل کنترل و یکدست نیست و سرعت عامل مهمی در روند کار است، بنابراین بهترین و پرکاربرد ترین روش ،اسپری می باشد.
تجربه نشان داده است که یکنواختی ضخامت چسب ، چسبندگی بهتری را بدست می آورد.
به دلیل اینکه ضخامت خوبی ایجاد شود حتما برای روش پاششی (اسپری)، از کمپرسور هوا استفاده گردد (سیستم پاششی بدون هوا Air Less مناسب نمی باشد). هوای فشرده باید کاملا خشک و عاری از روغن یا رطوبت باشد جهت این کار باید دو فیلتر سرراه هوا گذاشته شود یکی بعد از خروجی کمپرسور و دومی قبل از ورودی گان. به دلیل سایز و اندازه ذرات گرانول، گان بدون هوا هم گزینه مناسبی نیست.

خشک کردن:

برای خشک کردن سطوح چسبکاری حدود 30 دقیقه زمان در دمای اتاق نیاز است. زمان خشک کردن می تواند با استفاده از خشک کن های هوای داغ (تونل هوای داغ)با دمای 90 درجه سانتی گراد یا با استفاده از پنکه های سقفی کوتاه تر شود.
لایه خشک شده چسب KM 20چسبناک نیست، بنابراین قطعات تحت پوشش می تواند در یک محیط عاری از چربی و خشک به مدت 1 ماه بدون اینکه ترکیبات هیچ تغییری بکند انباشته و انبار شوند. (پیشنهاد می گردد برای نتیجه مطلوب تر قطعات تحت پوشش را هر چه سریع تر استفاده کنید) .

پاک سازی:

از حلال های زایلن (Xylene) یا تولوئن (Toluene) استفاده کنید.

عمر مفید / انبار کردن محصول:

از تاریخ تولید به مدت 1 سال فقط در دمای زیر 25 درجه سانتی گراد در محیط سرپوشیده (بدون نور آفتاب) و در گالن (ظرف) آکبند آن مجاز است.